BAĞIMLILIĞIN TEDAVİSİ

BAĞIMLILIĞIN TEDAVİSİ

 

BAĞIMLILIK HAKKINDA BİLGİLER/ BAĞIMLILIĞIN TEDAVİSİ

 

NASIL TEDAVİ OLURUM?

Öncelikle bağımlılığın tedavisi olduğuna inanmak gerekir. Genelde madde bağımlılığından tedavisinin mümkün olmadığı düşünülür. Madde bağımlılığı bunun tam tersine tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bağımlılık tedavisinin başarısı kişiye, aile desteğine, çevre koşullarına ve tedavi şekline göre değişir.

Özellikle eroin gibi bağımlılık potansiyeli yüksek olan maddelerde uzun süreli tedavi, başarı şansını daha çok artırmaktadır. Bağımlılığın tedavisi her tip madde kullanımı için aynıdır. Bağımlılık bir hastalık olduğu için kişi sigara kullanmış, alkol kullanmış, eroin kullanmış fark etmez.

Tedavi sırasında öncelikle kişinin tedaviye yönlenmesi gerekir.

Farkına varmak ve karar vermek

Tedaviye sürecinde madde kullanımının zararlarının farkına varmak ve madde kullanmayı bırakmaya karar vermek bağımlı için çok önemli bir süreçtir. Madde kullanmanın zararlarının farkına varmak değişmek için önemli bir adımdır.

İstekli olmak

Kişinin maddeyi bırakmaya istekli olması gerekir. Birçok bağımlı madde kullanmayı bırakma isteğini belirtmektedir. Ancak isteğin belirtilmesi yeterli değildir. Bağımlılık yapan diğer maddelere ve bağımlılığı sürdüren koşullara karşı da aynı isteği göstermesi gerekir.

Değişmeyi istemek

Bağımlılık tedavisinde esas olan kişinin yaşam tarzını ve kendisini tümüyle değiştirmeye karar vermesidir. Çünkü bağımlılık sadece kullanılan maddeden ibaret değildir. Bağımlılığı sürdüren koşulların (yaşam tarzının, arkadaşlık ilişkilerinin ve diğer faktörlerin) değişmesini de istemektir.

Aile desteği

Bağımlılıkta aile desteği çok önemlidir. Aile desteği kişinin tedavi olma isteğini ve bunu sürdürme isteğini arttırır.

Süreklilik

Bağımlılığın tedavisi ömür boyu sürer. Eğer kişi kendisinin bağımlı olduğunu unutmaz, tedaviye uyum gösterir ve yarıda bırakmazsa başarılı olma şansı yüksektir.

 

Bağımlılık Tedavisinde Neler Yapılır?

  1. Tedaviye yönlenme: Tedaviye yönlenme oldukça önemli bir aşamadır. Kişi kendisi istemedikçe ona zorla kullandığı maddeyi bıraktırma şansı yoktur. Bu noktada kişinin tedaviye istekli olması ve inanması son derece önemlidir.
  2. Detoksifikasyon (arındırma): Detoksifikasyon tıbbi bir dönemdir. Kullanılan maddenin bırakıldıktan sonra ortaya çıkan bir takım belirtilerinin kaldırılmasını hedefler. Bu bedensel belirtileri gidermek için tıbbi müdahaleler gerekir. Detoksifikasyon süreci tek başına tedavi değildir. Detoksifikasyon aşamasından sonra terapi ve rehabilitasyon sürecinin başlaması kişinin temiz kalma sürecini uzatacaktır.
  3. Bağımlılığın terapisi: Terapi kişinin kendini tanıması, anlaması ve kendini değerlendirmesini hedefler. Ayrıca madde kullanmaya başlama nedenlerini öğrenir. Bu noktada bu nedenler ilgili neler yapacağını keşfeder. Bu süreç içerisinde tekrar kullanmaya başlamasının engellenmesi için gerekli bilgileri ve yetileri kazandırmaya çalışır.
Bize Ulaşın

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Yeni Güvenlik Kodu. captcha txt

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın