SSS

MANNE SIK SORULAN SORULARI
BAĞIMLILIK NASIL GELİŞİR?

Bağımlılık tanısı koyabilmek için bir takım tıbbi kriterler vardır. Bunlardan biri; kişinin madde kullanımında zamanı ve miktarı sınırlayamamasıdır. Biz buna maddeye karşı tolerans geliştirmek diyoruz. Toleransı açıklamak gerekirse; Tolerans istenilen etkiyi sağlamak için vücudun ihtiyaç duyduğu madde miktarıdır. Ne kadar uzun süre kullanılırsa, tolerans o kadar artar. Yani aynı etkiyi almak için daha fazla miktara ihtiyaç duyulur.  Bunun yanı sıra başarısız bırakma girişimleri vardır. Kullanıma ara verebilirler, akşam kullanıp sabah pişmanlık yaşarlar, artık içmeyeceğim der, karar alır, söz verir ama ertesi gün ya da bir hafta sonra kullanıma devam ederler. Bu da kişilerin bağımlılık nesneleri üzerinde kontrollerini kaybettiklerine işarettir. Başarısız bırakma girişimleri, bırakmayı düşündüğü halde bunu bir türlü gerçekleştirememek bağımlılığın önemli göstergelerindendir. Ara verip, ‘bak ben bunu içmiyorum ara verebiliyorum ki’ söylemleri kişinin bağımlı olmadığını göstermez. Tam tersi bağımlılığın bir kanıtıdır. Bağımlılık geliştikçe sosyal alanda da kopukluklar yaşanmaya başlanır. Kişiler bunları rasyonalize etmek isterler, ‘ben zaten onları pek sevmiyordum ki’ vs gibi sözler sarf ederler hâlbuki kullandığı için vakit bulamıyor ve fiziksel anlamda da zorluklar yaşadığı için bunlar aksamıştır. Bunlar tercih değil, hastalığın belirtisidir.

Nasıl randevu alabilirim?

4444360 ‘ I arayarak 8320 den randevu alabilirsiniz.

Kimler BAYAMER’ e başvurabilir ?

15 yaşını doldurmuş herkes başvurabilir. Ayrıca bağımlılık sorunu olan kişilerin ebevynleri, eşleri ve çocuklarına da destek veriyoruz.

MANNE NEDİR? (MAHALLE ANNELERİ)

MANNE; Madde Bağımlılığının Önlenmesinde Mahalle Annelerinin Eğitilmesini Amaçlayan Bir Sosyal Sorumluluk Projesidir. MANNE; akran eğitimini içeren, toplum temelli bir önleme projesidir. Proje Küçükçekmece Belediyesi Bağımlılıkla Mücadele Danışmanlık ve Rehabilitasyon Merkezi (BAYAMER) tarafından geliştirilmiş ve Küçükçekmece Kaymakamlığı ile birlikte yürütülmektedir.

KIMLER MANNE OLABILIR?

Gönüllülük esasına göre çalışabilecek, İletişim yönü yüksek, İkna kabiliyeti olan,

Çevresindeki annelerle her türlü sosyal ortamda bir araya gelerek eğitim verebilecek ve Periyodik olarak yapılacak çalışmalara katılabilecek  her anne manne olabalirir .

Neden manne projesine katılıyoruz ?

Bağmlılığın gelişmesinde en önemli faktör ailelerin bu konuda bilinçsiz olmasıdır. Bizler manne projesiyle çok sayıda aileye ulaşıp bağımlılık hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Böylece bağımlılıktan uzak, özgür ve refah düzeyi yüksek bir topluma ulaşmayı hedefliyoruz.

Yardımcı bir cevap yok mu? İşte burda bazı seçenekler

Seçenek 1

Mauris rhoncus pretium porttitor. Cras scelerisque commodo odio. Phasellus dolor enim, faucibus egestas scelerisque.

Seçenek 1'ye Git

Seçenek 2

Mauris rhoncus pretium porttitor. Cras scelerisque commodo odio. Phasellus dolor enim, faucibus egestas scelerisque.

Seçenek 2'ye Gir
Bize Ulaşın

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Yeni Güvenlik Kodu. captcha txt

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın