Bağımlılık

BAĞIMLILIK NEDİR? NASIL OLUŞUR?

BAĞIMLILIK BİR HASTALIKTIR!

Kişinin beden ve ruh sağlığını, aile yaşantısını etkileyecek düzeyde alkol ya da madde alması; ya da alkol ya da madde alma isteğini durduramaması ile belirli ömür boyu süren bir hastalıktır.
Sakın ben bağımlı olmam demeyin; çünkü herkes bağımlı olabilir. Bağımlılık bir beyin hastalığıdır. Biz istemesek bile beynimiz maddeyi ister.
Bağımlılığın gelişimi maddenin cinsine, saflık oranına, kullanma süresine ve kullanan kişinin kişilik özelliklerine göre değişir. Bu nedenle bağımlılığın ne zaman gelişeceği belli olmaz!

BİR KEREDEN “BİR ŞEY” OLUR!

Bağımlılık, tansiyon hastalığı gibidir. Tamamen iyileşmez, ancak düzelir. Eğer madde kullanmazsanız yaşamınız normale döner.
Bağımlı kişi madde kullanmayı bıraktıktan bir süre sonra tekrar madde kullanmaya başlarsa çok kısa zamanda eski kullandığı miktarlara ulaşır.
Unutmayın! Bağımlılık bir beyin hastalığıdır.
Alkol ve uyuşturucuya alışan beynimiz bize tuzaklar hazırlar. Örneğin; “bir kereden bir şey olmaz”, “arkadaşların yanına gideyim ama içmem” gibi yanlış düşünceleri aklımıza sokar. Amacı alkol veya uyuşturucuya kavuşmaktır. Bu nedenle beynimizin bize hazırladığı tuzaklara karşı hazırlıklı olmamız gerekir.

BEYNİNİZE GÜVENMEYİN!

Maddeler insanın enerjisini alır, insanı tembelleştirir. Bir süre sonra madde kullanan kişi hiçbir şey yapmak istememeye başlar.
Bazı uyuşturucu maddeler akıl hastalığına yol açabilir. Örneğin, esrar kullananlarda şizofreni olma riski, kullanmayanlara göre 7 kat fazladır.
Uyuşturucular beynin çalışmasını zayıflatır.
Kişinin öğrenme yeteneğini ve hafıza gücünü azaltırlar. Böylece yeni bir şey öğrenmekte zorlanmaya başlar insan.
Alkol ve uyuşturucu isteğimizi ve bu maddelere yönlenmemizi beyin sağlar. Beynimizde bununla ilgili iki bölüm vardır. Bunlardan birincisi daha çok haz ve keyif peşinde koşan bölümdür, Diğer bölüm ise arama davranışından sorumludur.

Alkol veya uyuşturucu alındığında, haz ve keyiften sorumlu olan bölüm uyarılır. Böylece insanlar da keyif aldıklarını hissederler. Beynin bu bölümü içinde hızlı bir mesajlaşma başlar. Ancak alkol ve uyuşturucu çok kullanıldığı zaman, bir süre sonra bu bölüm çalışmamaya başlar. Bunun sonucu kişi alkol veya uyuşturucu kullansa da eskisi kadar haz veya keyif alamaz.
İşte o zaman kontrol beynin diğer bölgesine geçer. Bu bölge “git ve kullan” diye emir verir. Kişi haz ve keyif almasa da alkol veya uyuşturucu kullanma isteği duyar ve kullanır.
Beyninize çok güvenmeyin; çünkü beyin unutmaz, şartlanır ve kendini durduramaz.

BIRAKTIM PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Maddeyi bıraktıktan sonraki her dönemin kendine ait özellikleri vardır ve bu özellikler kişiden kişiye değişiklik gösterir. İyileşmenin dönemlerine baktığımızda ise;
Yoksunluk dönemi (0-1 ay arası)
Fiziksel ve ruhsal sıkıntılar
Erken iyileşme dönemi (balayı) (1-3 ay arası)
Madde isteği yoktur veya azdır, kişi iyileştiğini zanneder, yorgunluk, halsizlik, depresyon gözlenebilir
Uzamış iyileşme dönemi (duvar) (3-6 ay)
Keyifsizlik, ne yapacağını bilememe, boşluk hissi görülür.
Yeniden yapılanma (6 ay ve sonrası)
Yeni bir yaşam tarzı oluşturma, yeni arkadaşlar edinme ve yeni keyifler bulma dönemidir.

BAĞIMLILIK KISIR DÖNGÜSÜ

İnsanlar alkol ve uyuşturucunun esiri olduklarının farkına çok geç varırlar. Hayat bir kısır döngüye döner. Kişi bırakır, tekrar başlar… bırakır, tekrar başlar…İnsan kontrol ettiğini zanneder ama bu kısır döngüyü alkol ve uyuşturucu yönetir…
Siz en iyisi uzak durun, özgür olun ve sağlıklı kalın.